středa 12. ledna 2011

Stavba nízkoenergetického domu

Tento typ domu nabízí velmi pohodlné a zdravé bydlení, která má velmi levný provoz.

Aby rodinné domy splňovali tuto kategorii, musí mít maximální spotřebu energie na vytápění 15 - 50 kWh/m2 obytné plochy za rok. Nízkoenergetické domy mají velmi nízkou spotřebu tepla, která je několikanásobně nižší než mají běžné novostavby.

U stavby nového domu se musí být správně navržený projet a bezchybná realizace.

Zateplení domu

Je důležitá část konstrukce moderních domů, která výrazně snižuje potřebu tepla na vytápění. Proto musí být nízkoenergetické domy dobře zaizolovány. Při stavbě nebo rekonstrukci se bere důraz hlavně na zateplení stěn ale stejně důležité je zateplení podlahy a stropu (střechy domu).

Nízkoenergetické domy mají v zimě teplé stěny bez výrazných pocitů zimy jako u starých staveb, které více promrzají.

Okna - za velkou část tepelných ztrát obvodové stěny mohou okna. Velmi důležité je napojení okna na stěnu, kterou provádí montážní firmy často špatně. Je nutné zabránit kondenzaci vody, zatékání a taky tepelným mostům. Totéž platí pro vstupní dveře

Velmi důležité je napojení okna na stěnu, kterou provádí montážní firmy často špatně. Je nutné zabránit kondenzaci vody, zatékání a taky tepelným mostům

Ekologické vytápění

V nízkoenergetickém domě je vhodné používat kombinaci klasického vytápění a slunečních kolektorů. Díky tepelným ziskům ze slunce se vytápění a ohřev vody podstatně zlevní.


Rekuperace

Využívají ji hlavně pasivní domy k větrání pomocí vzduchotechniky. Má ale takové výhody, díky kterým je vhodné ji používat ve všech obývaných nemovitostech. Jedná se o jednotku k řízenému větrání s výměníkem tepla, díky kterému se získá odvětrávané teplo nazpět.

Podle norem se musí v obývaných prostorech každé 2 hodiny vyměnit vzduch za čerstvý. Díky tomu, že jsou moderní okna několikanásobně těsnější než ta vyráběné dříve, nedochází k dříve přirozené výměně vzduchu. Proto u nových oken dochází k nežádoucím jevům, jako jsou plísně a kondenzace vody v rozích stěn. Pomocí rekuperace tyto problémy zmizí, navíc ušetří tepla a zajistí v domě čerstvý vzduch.

www.nizkoenergeticke-domy.name

Žádné komentáře:

Okomentovat